Στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου ,  το σχολείο μας συμμετείχε με αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες και κοινό σύνθημα «Η κίνηση δίνει ζωή». Η  εκπαιδευτικός της Φυσικής Αγωγής: κα Στραβάκου Ευαγγελία  σε συνεργασία με τους/τις εκπαιδευτικούς όλων των τμημάτων, υλοποίησαν  αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις  καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν δύο προπονητές της Ε.Α.ΚΑ Καλύμνου, οι οποίοι παρουσίασαν το άθλημα της καλαθοσφαίρισης στους μαθητές και προπονήθηκαν όλοι μαζί.

Επιπρόσθετα, οι μαθήτριες και οι μαθητές των τάξεων Δ’,Ε, και Στ’, συζήτησαν, μέσω τηλεδιάσκεψης, με την πρωταθλήτρια δισκοβολίας κα. Κρίστη Αναγνωστοπούλου, η οποία απάντησε με ευχαρίστηση στις ερωτήσεις των παιδιών.

Στόχος αυτών των δραστηριοτήτων ήταν η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία των μαθητών.

Ένα μεγάλο «μπράβο» σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στις δραστηριότητες αλλά  και σε όλους τους/τις εκπαιδευτικούς  που συνέβαλαν στην όμορφη, ξεχωριστή αυτή αθλητική μέρα.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τη σχολική αθλητική εκδήλωση της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού.